Nowotwory Układu Limfatycznego i Szpiku – Warsztaty Praktyczne

Szczegóły wydarzenia

Choroby wewnętrzneOnkologiaUltrasonografia

Nowotwory Układu Limfatycznego i Szpiku

Warsztaty Praktyczne

Ultrasonografia z Biopsją pod Kontrolą USG | Biopsja Szpiku | Leczenie Chemioterapeutyczne

Program

Sobota

lek.wet. Michał Gruss

Obraz prawidłowy oraz kryteria oceny ultrasonograficznej narządów układu limfatycznego (węzły chłonne, śledziona, grasica, GALT)

 lek.wet. Michał Gruss

Obraz patologiczny i znaczenie ultrasonografii w diagnostyce nowotworów układu chłonnego

lek.wet. Michał Gruss

Biopsje cienko – i gruboigłowe pod kontrolą ultrasonografii

dr n.wet. Katarzyna Mróz

 Technika pobierania i przygotowania materiału do oceny

Część praktyczna

– badanie USG umówionych pacjentów

– biopsja pod kontrolą USG na preparatach nieutrwalonych

– biopsja szpiku na preparatach nieutrwalonych

Niedziela

dr n.wet. Katarzyna Mróz

Wskazania i przeciwwskazania do badania szpiku plus komplikacje po biopsji szpiku

 dr n.wet. Katarzyna Mróz

Jak zrozumieć mielogram? Podstawy cytologii fizjologii i patologii – na co klinicznie lekarz pobierający szpik powinien zwrócić uwagę 

dr n.wet. Katarzyna Mróz

Terminologia w hematoonkologii. Najczęściej występujące choroby – w oparciu o przypadki kliniczne nowotworów hematologicznych

dr n.wet. Katarzyna Mróz

Dodatkowe badania w hematoonkologii – kiedy i dlaczego? (immunocytochemia/immunohistochemia/ PARR/cytometria)

lek.wet. Jarosław Balcerzak

Możliwości chemioterapii onkologicznej w chorobach limfoproliferacyjnych psów i kotów

Dr n.wet. Katarzyna Mróz

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, od 2007 roku doktor nauk weterynaryjnych, od 2012 roku specjalistka chorób psów i kotów. Od 2006 roku prowadzi swój gabinet weterynaryjny PRAK-VET w Oleśnicy, oprócz tego stale współpracuje w Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, prowadząc gościnnie ćwiczenia z zakresu hematologii w ramach przedmiotów – immunologia klinicznej oraz analityka kliniczna, co wiąże się z jej pasją oraz tematem pracy doktorskiej. Od kilku lat prowadzi także wykłady z hematologii w ramach specjalizacji psów i kotów na UPWr, a w tym roku także na SGGW. Autorka publikacji związanych z hematologią i onkologią w Weterynarii w Praktyce oraz w Magazynie Weterynaryjnym. Aby tematy hematologiczne były prostsze w zrozumieniu brała udział w licznych tłumaczeniach, w tym przetłumaczyła całą książkę „Praktyczna hematologia psów i kotów” R. Mieschke oraz kilka rozdziałów atlasu hematologicznego „Hematologia weterynaryjna. Przewodnik diagnostyczny z kolorowym atlasem” J. W. Harvey. Pracowała z wydawnictwem Galaktyka nad tłumaczeniem kilku rozdziałów podręcznika z onkologii psów i kotów, wzięła też udział w dużym projekcie tłumaczenia dwutomowego wydania Praktyczna Klinika: koty, gdzie tłumaczenie dotyczyło oczywiście hematologii. Od wielu lat współpracuje z laboratoriami Vetlab, gdzie zajmuje się oceną cytologiczną szpiku kostnego, a także z Idexx, gdzie współpracuje w zakresie edukacji lekarzy weterynarii. Od kilku lat prowadzi też warsztaty hematologiczne we współpracy z różnymi firmami lub dzieli się wiedzą w formie wykładów w ramach różnych projektów edukacyjnych. Poza pracą uwielbia podróże, naturę, sztukę i jazz oraz dobrą kuchnię – w opcji smakowania oraz gotowania dla przyjaciół.

Lek.wet. Jarosław Balcerzak

Absolwent WMW SGGW, specjalista chorób psów i kotów. Dorobek kliniczny w postaci 10 lat pracy skoncentrowanej na pomocy pacjentom onkologicznym. Od 2017 roku współwłaściciel Przychodni Weterynaryjnej Kochanowskiego w Warszawie. Wiceprzewodniczący Sekcji Onkologii PSLWMZ. Autor publikacji o tematyce onkologicznej w krajowej prasie branżowej oraz wykładowca dla studentów studiów specjalizacyjnych i kursantów szkoleń onkologicznych. Zajmuje się konsultowaniem i prowadzeniem pacjentów onkologicznych, ustalaniem planu leczenia, pobieraniem prób do badań (biopsji) Prekursor w Polsce metody elektrochemioterapii w leczeniu chorób nowotworowych. Autor wielu publikacji oraz wykładowca. Nieustannie pogłębia swą wiedzę i umiejętności w ramach krajowych i zagranicznych szkoleń, konferencji, staży. Czas poza pracą poświęca żonie Dominice i córeczce Kasi, oraz wspólnym pasjom – podróżom.

Lek.wet. Michał Gruss

Asystent w Katedrze Chorób Wewnętrznych i Diagnostyki na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP w Poznaniu. Pasjonat ultrasonografii, nie tylko weterynaryjnej. Naukowo zainteresowany znaczeniem ultrasonografii w diagnostyce chorób wewnętrznych psów i kotów oraz jej technicznymi aspektami. Autor publikacji branżowych, doniesień konferencyjnych, tłumaczeń oraz szkoleń dla lekarzy weterynarii. Absolwent studiów specjalizacyjnych z Weterynaryjnej Diagnostyki Obrazowej. Członek European Association of Veterinary Diagnostic Imaging oraz International Veterinary Ultrasound Society. Pacjentów konsultuje w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu, gdzie zajmuje się ultrasonografią diagnostyczną i zabiegową.

Lek.wet. Paweł Brzostek

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Członek European Association of Veterinary Diagnostic Imaging. Interesuje się ultrasonografią od początku studiów i poświęca jej każdą wolną chwilę, by cały czas doskonalić swoją wiedzę. Pasja do ultrasonografii skłoniła go do prowadzenia szkoleń dla lekarzy weterynarii oraz studentów. Każda okazja, by dzielić się wiedzą i doświadczeniem, jest dla niego ogromną przyjemnością.

  • Organizator: Nowotwory Układu Limfatycznego i Szpiku - Warsztaty Praktyczne
    www.vetproakademia.pl
Importuj do Kalendarza Google