Kardiologiczne wyzwanie dla lekarzy internistów

Szczegóły wydarzenia

Kardiologia

Kardiologiczne wyzwanie dla lekarzy internistów

8-9 listopada 2025

Zapraszamy: lekarzy weterynarii zajmujących się interną, którzy chcą nabrać pewności

siebie w przyjmowaniu pacjentów kardiologicznych oraz pogłębić swoje umiejętności

diagnostyczne, by zapewnić im dobrą wstępną opiekę i kontynuacje leczenia przewlekłego.

Czym się zajmiemy:

Jak dobrze opracować i wykonać badanie kliniczne, dobrać i zinterpretować badania dodatkowe, i w oparciu o ich wyniki ustalić wstępne leczenie. Szczególną uwagę zwrócimy na diagnostykę różnicową schorzeń układu krążenia, oddechowego jak i chorób współistniejących.

Podczas tego szkolenia, skupimy się na pacjentach kardiologicznych, jednak uwzględnimy typowe choroby towarzyszące mogące wpływać na przebieg chorób układu krążenia oraz zahaczymy o protokół RUSH mogący ułatwić ocenę pacjenta wstrząsowego.

Kurs umożliwi lekarzom weterynarii nabyć umiejętność prawidłowego, holistycznego badania pacjenta kardiologicznego, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące dalszego postępowania oraz ustalić wstępne leczenie lub kontynuację leczenia.

Organizacja kursu:

  • grupy szkoleniowe to 9-12 osób podzielonych na 3-4 osobowe podgrupy badające,
  • 90 minutowa prelekcja, po której będą wyłącznie praktyczne zajęcia oparte przypadkach klinicznych,
  • będziemy przyjmowali wyselekcjonowanych pacjentów pod kątem najczęściej
    występujących chorób serca i chorób towarzyszących (uwaga - nie wszystkie przypadki są możliwe do pokazania / umówienia), wspólnie zbadamy i przeanalizujemy przypadki kliniczne, w niektórych przypadkach wykonamy dodatkowe badania typu FAST.

Skupimy się na następujących umiejętnościach

1) badanie osłuchowe płuc i serca jako kluczowy element pełnego badania klinicznego

2) ocena szmerów sercowych i co one znaczą dla naszego pacjenta

3) ocena arytmii, arytmia oddechowa vs. patologiczna

4) echo typu FAST -podstawowa ocena serca

5) USG płuc typu FAST- ocena pod kątem ZNS, różnicowanie z innymi chorobami

6) pomiar ciśnienia krwi – kiedy, jak

7) podstawowa ocena rytmu (EKG) – kiedy, jak

8) diagnostyka typu FAST (RUSH) pacjenta we wstrząsie

 

Uwzględnimy potencjalne choroby towarzyszące:

1) niewydolność nerek

2) choroby tarczyca

3) choroby nadnerczy

4) inne częste przypadki komplikujące obraz choroby serca

Program szkolenia:

Sobota 8 listopada

9:00- 10:30 - część teoretyczna - przedstawienie omawianych zagadnień, organizacja grup i instrukcja jak działamy, w tym jak przedstawić pacjenta

10:30-11:30 - 1 pacjent

11:30-12:30 -omówienie pacjentów

12:30 - 13:30 -2 pacjent

13:30 - 14:30 -omówienie pacjentów

14:30 – 15:30 -przerwa obiadowa

15:30 - 16:30 -3 pacjent

16:30 - 17:30 -omówienie pacjentów

16:30 - 17:30 -4 pacjent

17:30 - 18:00 -omówienie pacjentów

 

Niedziela 9 listopada

9:00 - 10:00- 1 pacjent

10:00 - 11:00 -omówienie pacjentów

11:00 - 12:00 -2 pacjent

12:00 - 13:00 -omówienie pacjentów

13:00 - 14:00 -3 pacjent

14:00 - 15:00 -omówienie pacjentów

15:00 zakończenie, wręczenie certyfikatów, obiad

Prowadzący

dr hab. n. wet. Magdalena Garncarz

Uzyskała tytuł Bachelor of Science na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis (Stany Zjednoczone) na Wydziale Animal Science w 1993 roku, tytuł lekarza weterynarii w 1999 roku na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, tytuł doktora nauk weterynaryjnych z dziedziny kardiologii
weterynaryjnej w 2005 roku oraz stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk weterynaryjnych w 2018 roku na tym samym wydziale. W latach 2005–2008 była kierownikiem Kliniki Małych Zwierząt Katedry Nauk Klinicznych. Jest członkiem PSLWMZ Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt oraz przewodniczącą jej sekcji kardiologicznej oraz European Society of Veterinary Cardiology (ESVC).

lek. wet. Joanna Kwietniewska

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie z 2004 roku.
Od samego początku, zaraz po skończeniu studiów, oddała się pracy klinicznej z małymi zwierzętami. Od prawie 20 lat jest właścicielką gabinetu weterynaryjnego w Szczecinie. Ukończyła wiele kursów praktycznych z zakresu interny i chirurgii w Polsce i Hiszpanii. Jej „konikiem” jest kardiologia kliniczna i badania obrazowe. Jest lekarzem praktykiem z
olbrzymią wiedzą i doświadczeniem klinicznym.

dr n. rol. lek. wet. Sebastian Słodki

Praktykuję jako lekarz weterynarii od 2004 roku, kiedy ukończył studia weterynaryjne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od początku swojej pracy zawodowej zajmuje się leczeniem małych zwierząt w tym głownie psów i kotów. W 2009 roku ukończył studia specjalizacyjne z zakresu chorób psów i kotów, a w 2018 studia specjalizacyjne z radiologii zwierząt. Zajmuje się szeroko pojętą interną skupiając się na konsultowaniu,
diagnostyce i leczeniu trudnych, złożonych przypadków chorobowych ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów kardiologicznych.

dr hab. n. wet. Magdalena Garncarz

Uzyskała tytuł Bachelor of Science na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis (Stany Zjednoczone) na Wydziale Animal Science w 1993 roku, tytuł lekarza weterynarii w 1999 roku na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, tytuł doktora nauk weterynaryjnych z dziedziny kardiologii weterynaryjnej w 2005 roku oraz stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk weterynaryjnych w 2018 roku na tym samym wydziale. W latach 2005–2008 była kierownikiem Kliniki Małych Zwierząt Katedry Nauk Klinicznych. Jest członkiem PSLWMZ Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt oraz przewodniczącą jej sekcji kardiologicznej oraz European Society of Veterinary Cardiology (ESVC).

dr n. rol. lek. wet. Sebastian Słodki

Praktykuję jako lekarz weterynarii od 2004 roku, kiedy ukończył studia weterynaryjne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od początku swojej pracy zawodowej zajmuje się leczeniem małych zwierząt w tym głownie psów i kotów. W 2009 roku ukończył studia specjalizacyjne z zakresu chorób psów i kotów, a w 2018 studia specjalizacyjne z radiologii zwierząt. Zajmuje się szeroko pojętą interną skupiając się na konsultowaniu, diagnostyce i leczeniu trudnych, złożonych przypadków chorobowych ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów kardiologicznych.

lek. wet. Joanna Kwietniewska

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie z 2004 roku. Od samego początku, zaraz po skończeniu studiów, oddała się pracy klinicznej z małymi zwierzętami. Od prawie 20 lat jest właścicielką gabinetu weterynaryjnego w Szczecinie. Ukończyła wiele kursów praktycznych z zakresu interny i chirurgii w Polsce i Hiszpanii. Jej „konikiem” jest kardiologia kliniczna i badania obrazowe. Jest lekarzem praktykiem z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem klinicznym.

Importuj do Kalendarza Google