Stany nagłe POZIOM 2 to kurs skierowany jest do lekarzy weterynarii, którzy chcą rozwinąć wiedzę i umiejętności niezbędne do reagowania w sytuacjach nagłych. Podczas tego 9-tygodniowego kursu poznasz kluczowe aspekty diagnozowania i leczenia pacjentów w stanach nagłych.
Kurs jest kontynuacją kursu “Podstawy Stanów Nagłych poziom I” ale może być również zakupiony bez zrobienia I poziomu.
Cena kursu: 2200zł - możliwość płatności ratalnych
Twoje korzyści:
- 9 modułów - łącznie ponad 20 godzin nagrań wideo,
- 6-miesięczny dostęp do notatek, materiałów dodatkowych i quizów,
- Autorski zeszyt ćwiczeń do pracy podczas kursu - łącznie ponad 300 stron notatek z kursu,
- Indywidualnie sprawdzane zadania domowe, quizy i egzamin końcowy,
- Materiały dodatkowe do pobrania
- 8 sesji Q&A - możliwość zadawania anonimowych pytań do każdego modułu,
- Certyfikat ukończenia kursu po zdaniu egzaminu końcowego.
- Punkty edukacyjne- Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzyma zaświadczenie oraz uzyska punkty edukacyjne zgodnie z Uchwałą nr 35/2018/VII z dnia 7 grudnia 2018 r. w sprawie dobrowolnego ustawicznego kształcenia lekarzy weterynarii.
PLAN KURSU:
- Tydzień 1 (06/03/2023): Zaburzenia elektrolitowe: omówimy najczęstsze zaburzenia elektrolitowe spotykane w medycynie weterynaryjnej (m.in. potas, sód, chlor, wapń i fosfor), ich prawidłowe normy oraz najczętsze przyczyny ich nieprawidłowego spadku lub wzrostu we krwi. Temat zaburzeń elektrolitowych będzie kontynuowany w kolejnych modułach, gdyż jest on niezbędny w codziennej praktyce. Omówimy typowe objawy kliniczne, postępowanie i leczenie (w tym niezbędne kalkulacje) w przypadku ich zaburzeń. Twój pacjent ma Na 109 mmol/L (norma: 140-150), jakie płyny podajesz i w jakim tempie korygujesz zaburzenie?
- Tydzień 2 (13/03/2023): Niedrożność cewki moczowej: omówimy przyczyny i objawy kliniczne pacjentów z niedrożnością cewki moczowej u kotów. Podzielimy się prawdziwymi przypadkami, które wymagały natychmiastowej stabilizacji - ich objawami, wynikami badań i leczeniem. Omówimy procedurę zabiegu, najczęściej spotykane nieprawidłowości laboratoryjne oraz przedstawimy metody stabilizacji. Czy wiesz dlaczego medetomidyna jest niewskazana w tych przypadkach?
- Tydzień 3 (20/03/2023): Gazometria krwi i równowaga kwasowo-zasadowa: ten moduł jest całkowicie poświęcony identyfikacji i interpretacji zaburzeń kwasowo-zasadowych, w tym zaburzeń elektrolitowych. Omówione zostaną przyczyny kwasicy oddechowej, zasadowicy oddechowej, kwasicy metabolicznej i zasadowicy metabolicznej. Istotny będzie również temat mleczanów, ich zastosowania jako oznaczenia perfuzji oraz typy hiperlaktatemii. Twój pacjent ma pO2 44mmHg (norma: 60-80) na gazometrii z krwi żylnej, co robisz?
- Tydzień 4 (27/03/2023): Dystocja i opieka nad noworodkami: Dystocja jest częstym nagłym przypadkiem spotykanym w klinikach w najmniej oczekiwanym momencie. Lekarz musi szybko zidentyfikować etap porodu i ustalić czy konieczna jest interwencja. Badanie kliniczne, badania dodatkowe (elektrolity, USG i/lub RTG) są niezbędne w diagnozowaniu i podjęciu decyzji o leczeniu tych pacjentów. Prawidłowa resuscytacja noworodków i opieka po porodzie jest niezbędna do utrzymania ich przy życiu w pierwszych godzinach. Twoim pacjentem jest 5-letnia suka rasy jamnik z objawami dystocji, wycieńczenia, zaburzeniami elektrolitów m.in. poziomem Ca 0.60 mmol/L (norma: 1.25-1.50) i Na 109 mmol/L (norma: 140-150), dodatkowo praca serca jednego z płodów wynosi 130 uderzeń na minutę, a u drugiego nie znajdujesz bicia serca, co robisz?
- Tydzień 5 (03/04/2023): Neurologiczne stany nagłe: w tym module poznasz podstawowe skrócone badanie neurologiczne u pacjentów w stanach nagłych w celu lokalizacji nieprawidłowości. Przedstawione zostaną najczęściej spotykane przypadki takie jak stan padaczkowy (status epilepticus) czy drgawki wywołane spożyciem toksyn lub zaburzeniami elektrolitowymi. Poznasz sposób stabilizacji tych pacjentów, diagnozowania przyczyny oraz ich leczenie. Do Twojego gabinetu wbiega właściciel trzymający w rękach swojego psa w ataku padaczkowym trwającym od około 15 minut, jego temperatura ciała to 40.9’C, podajesz mu trzy dawki diazepamu dożylnie, ale atak padaczkowy nie ustępuje - co robisz dalej?
- Tydzień 6 (10/04/2023): Kryzys Addisona czyli ostra niewydolność nadnerczy: jedną z najczęściej przeoczonych chorób jest ostra niewydolność nadnerczy, w której pacjenci trafiają do gabinetu z niespecyficznymi objawami. Prawidłowe rozpoznanie tej choroby jest niezbędne by pacjent miał szansę na przeżycie. Omówione zostaną prawdziwe przypadki kliniczne, badania dodatkowe oraz leczenie. Czy wiesz jaką rolę odgrywają elektrolity Na i K w chorobie Addisona?
- Tydzień 7 (17/04/2023): Toksykologia w stanach nagłych: w trakcie tego modułu poruszymy triage telefoniczny w przypadku podejrzenia zatrucia oraz omówimy różne metody dekontaminacji uwzględniając rasy i występujące ryzyko. Omówione zostaną m.in. zatrucia ksylitolem, marihuaną, permetryną, metaldehydem, ostre zatrucie teobrominą, albuterolem, rodentycydami, glikolem etylenowym oraz mykotoksynami. Przyjeżdża do Ciebie 12-kg pies z bladymi błonami śluzowymi, wolnym płynem w jamie brzusznej - jakie badania dodatkowe wykonasz i jak będziesz stabilizować tego pacjenta podejrzewając zatrucie rodentycydami antykoagulacyjnymi?
- Tydzień 8 (24/04/2023): Ostre rozszerzenie i skręt żołądka (GDV): jest szybko postępującym stanem zagrażającym życiu zwierząt. Na tym module skupimy się na czynnikach ryzyka, postępowaniu, objawach GDV, metodach odbarczania żołądka, analgezji, przebiegu operacji, wskazaniu do splenektomii, postępowaniu pooperacyjnym (w tym odżywianiu pooperacyjnym) i rokowaniu. Zdiagnozowałeś GDV u 6-letniego owczarka niemieckiego, poziom jego mleczanów wynosi 12mmol/L (norma: 0.5-2.0) - jakie jest Twoje postępowanie?
- Tydzień 9 (06/05/2023 SOBOTA): Egzamin końcowy o godzinie 8 rano: w trakcie tego modułu odbędzie się pisemny egzamin z całego kursu. Wymagane jest zdanie go na minimum 70% by uzyskać imienny certyfikat ukończenia. Nie martw się, nam również zależy byś go zdał, więc włożymy w kurs całe nasze serce by mieć pewność, że przekażemy ci niezbędną wiedzę.
- Data rozpoczęcia: 6 marca 2023
- Czas trwania: 9 tygodni
- Liczba modułów: 9 po 2-3h każdy (jeden moduł tygodniowo)
- Format: online na specjalnie do tego przygotowanej platformie
- Nagrania: ze względu na różnicę czasu, spotkania nie są na żywo
- Liczba miejsc: ograniczona ze względu na konieczność sprawdzania zadań domowych (sprzedaż trwa do wyczerpania miejsc)
- Certyfikat ukończenia: tak, po zdaniu egzaminu końcowego
- Dostęp do materiałów PDF/quizów: przez 6 miesięcy
- Dostęp do nagrań: od udostępnienia modułu do daty egzaminu końcowego
- Możliwość pobierania materiałów w PDF: tak
- Dodatkowo: indywidualnie sprawdzane prace domowe
- Spotkania na żywo: nie - ze względu na trudność w ustaleniu dogodnych terminów spotkań w grupie i różnicy czasu Polska - Australia
- Cena kursu: 2200zł - możliwość płatności ratalnych
Dr Magdalena West
Emergency and Critical Care, Centre for Animal Referral and Emergency w Melbourne, Australia Wkrótce po studiach spełniła swoje marzenie o przeprowadzce na Antypody, zdała egzamin Australasian Veterinary Examination i rozpoczęła pracę w klinice specjalistycznej w Auckland w Nowej Zelandii, następnie zdobyła kilkuletnie doświadczenie w klinice dziennej w Bendigo, gdzie zakochała się w stanach nagłych oraz chirurgii tkanek miękkich. Obecnie pracuje w znanej klinice specjalistycznej w Melbourne, gdzie zajmuje się stanami nagłymi. W wolnym czasie lubi podróżować po świecie wykorzystując tanie loty, pić herbatę oraz spędzać czas z mężem i psiakiem „Laylą”.
Dr Patrycja Zimmermann
Emergency and Critical Care w Animal Emergency Service w Brisbane, Australia Jeszcze przed otrzymaniem dyplomu na uczelni w Polsce zdecydowała się na przygodę życia i wyjechała do Australii, gdzie zdała egzaminy Australasian Veterinary Examination na University of Queensland otrzymując prawo wykonywania zawodu na Antypodach. Karierę zawodową rozpoczęła pracując w przychodniach pierwszego kontaktu w Melbourne, gdzie zdobyła doświadczenie zarówno w internie, jak i chirurgii. Od kilku lat pracuje w renomowanej klinice stanów nagłych Animal Emergency Service w Brisbane. Chirurgia i stany nagłe są jej ulubioną dziedziną. Od niedawna spełnia się również w roli mamy. Jest właścicielką dwóch kotów burmskich o imionach „Leo” i „Noosa”.
- Organizator: Stany nagłe POZIOM 2 (9 tyg KURS ONLINE)W 2015 roku dwie absolwentki weterynarii wyjechały na drugi koniec świata w pogoni za marzeniami. Nie znały się, ale łączyło je jedno: wielka pasja do medycyny weterynaryjnej. Dzięki ciężkiej pracy osiągnęły zawodowy sukces i zaczęły operować w renomowanych klinikach stanów nagłych w Australii, dokumentując swoją pasję na instagramie @foreignvets. Praca za granicą, wysokie standardy leczenia i konieczność dokształcania się na własną rękę, uświadomiły im istnienie luki w nauczaniu praktycznej weterynarii w naszym kraju. Tak zrodził się pomysł na NEWGRADVETS.