Podstawy stanów nagłych – Poziom I – 9 tygodniowy kurs

Intensywna terapia i nagłe wypadkiMedycyna ratunkowa

Start kursu: 4 września 2023
Kurs będzie trwał przez 9 tygodni

TYDZIEŃ 1: Triage i wstępna stabilizacja: zasady segregowania pacjentów w klinice, wskażemy kiedy powinna zapalić się “czerwona lampka” oraz podpowiemy jak wykonywać skrócone i pełne badanie kliniczne w stanach nagłych. Dowiesz się jak przygotować klinikę i zespół na przyjazd pacjenta oraz na co musisz uważać udzielając porady telefonicznej. Omówimy sposób tworzenia relacji z zestresowanym klientem, a jednocześnie nie zapomnimy też o nas samych - pokażemy jak kontrolować emocje, co robić gdy przypadek nas przerasta oraz jak prawidłowo przejąć pacjenta odesłanego z innej kliniki.

Dodatkowo otrzymasz dostęp do modułu ze sprawami organizacyjnymi.

TYDZIEŃ 2: Wstrząs i sepsa: dowiesz się co to jest wstrząs, poznasz jego rodzaje oraz nauczysz się jak szybko go rozpoznawać u swoich pacjentów. Omówimy podstawy patofizjologii by w przystępny sposób wyjaśnić zachodzące procesy - ułatwi ci to zrozumienie tego co widzisz. Przybliżymy również temat sepsy - patofizjologię, diagnozowanie i leczenie. Dodatkowo opowiemy co może pójść nie tak po operacjach i na co powinieneś przygotować klientów. Wszystko to na podstawie prawdziwych przypadków klinicznych.

TYDZIEŃ 3: Płynoterapia: odpowiednio prowadzona płynoterapia leczy, jednak zastosowana niewłaściwie pogarsza rokowanie i może doprowadzić do śmierci. Przy tak wielu różnych rodzajach płynów, istotne jest byś znał ich zastosowanie i potrafił wyliczyć indywidualny plan płynoterapii dla każdego pacjenta - nauczymy cię tego w trakcie naszych zajęć! Omówimy fizjologię, ocenę odwodnienia, monitorowanie oraz pokażemy jak używać płynów w stanach nagłych (wbrew pozorom to często one ratują życie naszych pacjentów) - a wszystko to oparte na przypadkach klinicznych. Nie masz pomp infuzyjnych w klinice? Nie martw się, pokażemy też jak radzić sobie bez nich jednocześnie podając dawkę płynów zgodną z wyliczonym wcześniej planem.

TYDZIEŃ 4: Ostry brzuch: pacjent przyjeżdża z silnym bólem jamy brzusznej, jak wykluczysz stan zagrożenia życia? Ostry brzuch to częsty powód wizyt w klinikach stanów nagłych, jednak wywiad i objawy kliniczne są często niespecyficzne. Dzięki lepszemu zrozumieniu zarówno patofizjologii, jak i klinicznych aspektów stanów nagłych jamy brzusznej, zwiększysz swoją pewność postępowania w tych trudnych przypadkach. Opowiemy o stabilizacji, diagnostyce i leczeniu. Podpowiemy jak postępować w przypadku obecności wolnego płynu w jamie brzusznej. Zdobądź umiejętność trafnego rozpoznawania najczęstszych przypadków ostrego brzucha.

TYDZIEŃ 5: Stany nagłe ukł. oddechowego: pacjent z niewydolnością oddechową wymaga natychmiastowej reakcji - nie tylko rozsądnego podejścia terapeutycznego w celu ratowania życia, ale również solidnego i odpowiedniego podejścia diagnostycznego w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia adekwatnego leczenia. W trakcie kursu dowiesz się jakie krytyczne kroki powinieneś podjąć – od momentu wejścia pacjenta do kliniki do momentu ustabilizowania. Tematyka obejmie wszystko, od tlenoterapii, przez monitorowanie, aż po właściwe wykorzystanie farmakologii w leczeniu pacjentów z dusznością w ciężkim stresie.

TYDZIEŃ 6: Kwasica ketonowa: dowiesz się jak diagnozować, monitorować i leczyć cukrzycową kwasicę ketonową (DKA) oraz zrozumiesz co prowadzi do jej powstania i jak temu przeciwdziałać. Wszystko będzie oparte na prawdziwych przypadkach klinicznych, dzięki czemu łatwiej przełożysz te informacje na praktykę.

TYDZIEŃ 7: Procedury w stanach nagłych: dowiesz się, jak wykonywać niektóre z najważniejszych procedur w medycynie ratunkowej aby móc ratować życie pacjentów. Podpowiemy kiedy korzystać z danej procedury, jak ją bezpiecznie wykonać i jak unikać typowych powikłań.

TYDZIEŃ 8: Najczęściej stosowane leki: biorąc pod uwagę tempo medycyny ratunkowej, gruntowna wiedza praktyczna na temat leków jest niezbędna. Które leki możesz użyć u pacjenta nagłego? Jakie są wskazania lub skutki uboczne? Zapoznaj się z podstawowymi lekami niezbędnymi w pracy.

TYDZIEŃ 9 - EGZAMIN:
Egzamin końcowy online odbędzie się 4 listopada 2023 o godzinie 8 rano:
 Wymagane jest zdanie go na minimum 70% by uzyskać imienny certyfikat ukończenia. Nie martw się, nam również zależy byś go zdał, więc włożymy w kurs całe nasze serce by mieć pewność, że przekażemy ci niezbędną wiedzę.

II termin egzaminu: 18 listopada 2023 o godzinie 8 rano

Twoje korzyści: 

 •  9 modułów - łącznie ponad 20 godzin nagrań wideo,
 •  6-miesięczny dostęp do notatek, materiałów dodatkowych i quizów,
 •  Autorski zeszyt ćwiczeń do pracy podczas kursu - łącznie ponad 300 stron notatek z kursu,
 •  Indywidualnie sprawdzane zadania domowe, quizy i egzamin końcowy,
 •  Materiały dodatkowe do pobrania, np. Schemat wstępnej oceny pacjenta, Diagram pojęciowego ujęcia wstrząsu anafilaktycznego, Protokół leczenia niewydolności wielonarządowej - i wiele innych, dodawanych na bieżąco,
 •  8 sesji Q&A - możliwość zadawania anonimowych pytań do każdego modułu,
 •  Egzamin i certyfikat ukończenia kursu.
 • 20 punktów edukacyjnych

Magdalena West

Patrycja Zimmermann

 • Organizator: Podstawy stanów nagłych - Poziom I - 9 tygodniowy kurs
  W 2015 roku dwie absolwentki weterynarii wyjechały na drugi koniec świata w pogoni za marzeniami. Nie znały się, ale łączyło je jedno: wielka pasja do medycyny weterynaryjnej. Dzięki ciężkiej pracy osiągnęły zawodowy sukces i zaczęły operować w renomowanych klinikach stanów nagłych w Australii, dokumentując swoją pasję na instagramie @foreignvets. Praca za granicą, wysokie standardy leczenia i konieczność dokształcania się na własną rękę, uświadomiły im istnienie luki w nauczaniu praktycznej weterynarii w naszym kraju. Tak zrodził się pomysł na NEWGRADVETS.
Importuj do Kalendarza Google